Streso valdymas

Streso valdymas yra populiarus posakis, tačiau iš meditacijos požiūrio taško žymiai teisingiau būtų sakyti įgūdžiai ir gebėjimas susitvarkyti su stresu, apdoroti ir sureguliuoti savo emocijas. Tuo tarpu poreikis valdyti ir kontroliuoti dalykus, sukuria dar daugiau streso ir įtampos. Stresas yra skirtumas tarp to kas yra ir to ko mes norime, kad būtų.

Kartais žmonės galvoja, kad yra per daug stresuoti, kad galėtų medituoti. Tačiau tai yra tas pats, kas galvoti, kad nuovargis per daug didelis, kad galėtume pailsėti. Tai yra viena labiausiai paplitusių priežasčių, kodėl žmonės nebando medituoti. Dažnai sakoma, kad šiuo metu gyvenime yra per daug streso ir įtampos. Tačiau, jei kasdieniame gyvenime naudotume tą pačią logiką bet kam kitam, ko gero nebedarytume nieko – gal netgi nebevalgytume, na nes būtume per daug alkani, kad valgyti.

Žinoma, kai esame dažno, ilgalaikio, chroniško streso būsenoje, tada net sunku įsivaizduoti, kad iš viso kas nors ką nors gali pakeisti. Galbūt ir meditacija tuoj pat stebuklingai nepašalins visos įtampos ir streso, tačiau juk reikia nuo kažko pradėti, tiesa? 

Kaip išeiti iš šios būsenos?

Tai reiškia pradėti mokytis ir treniruotis būti su iššaukiančiomis emocijomis čia ir dabar. Tai reiškia nanaudoti jokių pabėgimo strategijų, neieškoti kur nukreipti savo dėmesio, niekur neiti, o vietoj to pabūti dabarties momente su įtampa, net jeigu iš pradžių tas jausmas yra itin nekomfortiškas.

Ir jeigu galėtume tai padaryti, mes labai greitai pamatytume, kaip dalykai pradeda keistis, pamatytume, kaip viskas juda ir rutuliojasi. Tokiu būdu treniruojant protą, per laiką, pamatytume, kad stresas vis mažiau ir mažiau mus užvaldo.  

Ši požiūrio transformacija, ne tik gydo chroniško streso sukeltus simptomus, bet taip pat padeda suprasti ir priežastis. Mes pradedame suvokti, kad yra dalykų, kurių mes niekaip negalime pakeisti. Mes pradedame suvokti, kad daugybė patiriamo streso kyla dėl mūsų suvokimo, dėl to, kaip mes reaguojame į įvairius dalykus ir koks mūsų požiūris į savo gyvenimą.

Kai visa tai suvokiame, tada atsiranda galimybė šią situaciją pakeisti. Tačiau mes nebandome pakeisti to, kas mes esame, nebandome tapti kuo nors kitu. Mes paprasčiausiai išmokstame pastebėti ir paleisti kūne arba prote atsiradusią įtampą. Tai ir yra streso valdymas. 

Tokiu būdu pradedame jaustis vis lengviau ir lengviau tiek kūne, tiek prote. Gerėja ne tik fizinė sveikata, bet taip pat santykiai tampa harmoningesni, pagerėja gebėjimas susitelkti ir išlaikyti dėmesį, gebėjimas kūrybingai išspręsti problemas ir kūrybinė veikla, gebėjimas išgirsti ir pasitikėti savo intuicija ir daugybė, daugybė kitų dalykų.