Meditacija

Iš vienos pusės apie meditaciją net nėra ką pasakyti. Nėra žodžių, kuriais galėtume apibūdinti tai, kas egzistuoja anapus minčių. Iš tikrųjų, kuo daugiau apie tai kalbame, tuo labiau nutolstame nuo proto esmės. Meditaciją suprasti galima tik per patirtį. Aišku, galime apie tai kalbėti, skaityti, arba galvoti, tačiau visa tai nėra net arti to, kas yra tiesioginė meditacijos patirtis. Meditacija – tai patirtis. 

Meditacija

Aišku, skaitydami knygas galime pasisemti įkvėpimo, tai gali paskatinti pradėti medituoti. Taip pat, idėjos susijusios su meditacija gali pasidaryti aiškesnės, kai apie tai kalbamės su mokytojais ir praktikuojančiais žmonėmis. Žinoma, tose teorijose yra ir praktinis grūdas, kai sužinome kaip viskas veikia, kaip planuoti, ar kaip tai įgyvendinti. 

Iš kitos pusės, mes vis tiek apie meditaciją turime kažką pasakyti, tiesa? Todėl, nesvarbu kas tai – ar diskomfortą keliantis foninis nerimas, ar depresija ir išsekimas, ar panikos atakos, ar chroniškas skausmas ir nemiga, ar negyjantis sielvartas, ar priklausomybė, ar tiesiog per daug chaoso galvoje ir norite vidinės ramybės – meditacija gali pakeisti jūsų gyvenimą.

Meditacija ir holistinė terapija

Jeigu turite bet kokių sveikatos problemų, turite žinoti, kad nesvarbu kiek modernus ir intensyvus yra jūsų gydymas ar kokios technologijos yra naudojamos atliekant chirurginę operaciją – jeigu organizmas yra nuolatinėje streso būsenoje, iki galo pasveikti nepavyks…

Tik tada, kai išmokstame susitvarkyti su streso reakcija ir sugrąžinti savo kūną į natūralią homeostazės (atsipalaidavimo) būseną – organizmo hormonai ir neurochemikalai optimaliai susibalansuoja, o ląstelės pradeda gyti, bei regeneruotis.

Daugelis žmonių, didžiąją gyvenimo dalį praleidžia didesnio ar mažesnio intensyvumo “kovok-arba-bėk” (streso) būsenoje. Nors stresas dažnai suvokiamas, kaip normali modernaus gyvenimo dalis, iš tiesų tai yra vidinis, tylusis žudikas, sukeliantis tiek psichines, tiek fiziologines ligas.

Dauguma terapijų yra nukreiptos į vieną, ar kitą fizinį, emocinį, mentalinį, ar dvasinį gijimo aspektą. Tuo tarpu, holistinė terapija nebando pašalinti simptomų, o yra nukreipta į ligos ir negalavimo pirminę priežastį. Holistinė terapija naudoja įvairius įrankius, kurie išugdo suvokimą apie tai, ko reikia, fizinei, bei emocinei gerovei palaikyti.

Streso valdymas kursai
Meditacija ir streso valdymas

Baimė, vaikystės traumos, potrauminis stresas, depresija, pyktis, nerimas, neišgyventas ir neišspręstas sielvartas, gėda ir net paprastas kasdienis modernaus gyvenimo spaudimas, išbalansuoja organizmo neurochemikalus ir hormonus ir sukuria ląstelėms nesveiką aplinką kūne. Ir būtent tai savo ruožtu sukelia įvairias ligas ir negalavimus.

Jei dirvoje pažeistas cheminis balansas, augalas tampa toksiškas, nunyksta ir žūna, taip ir žmogaus ląstelių sveikata priklauso nuo cheminės organizmo terpės.

Meditacija – tai lengvai išmokstamas, moksliškai pagrįstas metodas, aktyvuojantis homeostazės būseną (atsipalaidavimo reakciją). 

Nesvarbu kokiu būdu gydotės, jeigu jūsų organizmas yra streso reakcijoje, šis cheminis disbalansas ląstelėms sukuria nesveiką ir toksišką gyvenamąją aplinką. Kol ląstelių aplinka nebus subalansuota – jos negali būti visiškai sveikos ir klestinčios. Todėl tokioje situacijoje bet koks gydymas yra paviršutiniškas ir netvarus.

Mokslas labai aiškiai įrodė, kai išmokstame meistriškai elgtis su mintimis ir emocijomis, kai išmokstame pakeisti ribojančius pasąmonės įsitikinimus ir įpročius, išmokstame išeiti iš baimės būsenos ir išsiugdome įgūdį palaikyti šią atsipalaidavimo reakciją, būtent tada organizmo cheminiai pokyčiai gali pakeisti ligos eigą ir palaikyti sveiką kūną ir protą. Meditacija yra paprasčiausias ir efektyviausias būdas tai pasiekti.

Nors kai kurie žmonės sunkiai suvokia faktą, kad mąstymo šablonai, mąstymo įpročiai ir emocinė būklė tiesiogiai įtakoja fizinę sveikatą, tačiau psichoneuroimunologijos (Psychoneuroimmunology – PNI) mokslas paaiškina, kad tai gali būti gyvenimą keičianti (neretai gyvenimą išgelbėjanti) praktika.

Dar daugiau, pats efektyviausias būdas palaikyti žmogaus sveikatą plačiąja, holistine prasme, yra meditacijos terapijos ir holisitinės terapijos metodų derinimas. Dėka dešimtmečiais vykusių mokslinių tyrimų, dabar mes žinome, kad meditacija tiesiogine to žodžio prasme gali pakeisti gyvenimą ir atstatyti organizmą.

”Jei dirvoje pažeistas cheminis balansas – augalas tampa toksiškas, nunyksta ir žūna. Lygiai taip pat ir žmogaus ląstelių sveikata priklauso nuo cheminės organizmo terpės.“

Jei kažkada buvo galvojama, kad meditacija yra grynai dvasinė praktika, dabar vis aiškiau suvokiama, kad tai yra gydymo būdas. Kai žinome, kaip reguliari meditacijos praktika padeda atstatyti, regeneruoti ir puoselėti kūną, protą ir sielą (prigimtį), tampa aišku, kad meditaciją turėtume suvokti kaip gydymo būdą.

Kai esame streso būsenoje (reikia neužmiršti, kad modernus gyvenimo būdas yra tiesiog užtvindytas kasdieniais stresoriais ir retas žmogus yra laisvas nuo streso), smegenys ir kūnas gamina specifinius chemikalus, kurie skirti padėti mums susitvarkyti su stresoriais ar netgi išgyventi.  

Žmonių, kenčiančių nuo nerimo ir depresijos sutrikimų, organizmuose yra ryškus cheminis disbalansas, nes mūsų kūnai streso reakciją įjungia momentaliai, net jei realios grėsmės nėra, o mes ją tik suvokiame.

Smegenų dalis, kuri kontroliuoja “kovok-arba-bėk” organizmo atsaką, yra autonominės nervų sitemos dalis, todėl tam, kad ši reakcija inicijuotųsi, mums nereikia net galvoti. Viskas įvyksta dar iki to, kai spėjame situaciją įvertinti savo intelektu, o grėsmė į kurią reaguojame net nebūtinai turi būti pavojinga gyvybei, arba iš viso reali. Labai dažnai tai yra suvokiama grėsmė. Tačiau, dalykai, kuriuos suvokiame, kaip grėsmingus, kiekvienam gali būti skirtingi, nes jie yra grįsti asmeniniais pasąmonės įsitikinimais. 

Streso reakcija

“Kovok-arba-bėk” organizmo atsakas išsivystė priešistoriniais laikais ir buvo reikalingas momentaliai sugeneruoti papildomą jėgą, tam, kad galėtume kovoti su kitos genties medžiotojais, arba pabėgti nuo žvėries. Tačiau šiais laikais grėsmės suvokimą ir streso reakciją gali sukelti paprasčiausiai atkeliavusi nauja sąskaita, automobilių kamštis, arba pokalbis su “sudėtingu” giminaičiu. 

Kai “kovok-arba-bėk” organizmo atsakas yra inicijuojamas, į kūną paleisti chemikalai, organizme įsisuka kaip cunamis, iš karto tampame fiziškai stipresni, nei įprastai.

„Jei kažkada buvo galvojama, kad meditacija yra grynai dvasinė praktika, dabar vis aiškiau suvokiama, kad tai yra gydymo būdas.“

Per šį kritinį laikotarpį viskas, ko nereikia išgyvenimui – suspenduojama. Virškinimas sustoja, ašarų ir seilių gamyba sustoja, kvėpavimas tampa paviršinis, imunitetas nuslopinamas. Ir tai tik keletas pavydžių.

Tuo tarpu daugelis kitų funkcijų, akseleruojasi – padidėja širdies ritmas. Taip pat padidėja raumenų kuras – papildomas cukrus. Raumenys įsitempia, periferinis matymas išsiplečia ir kraujas iš priekinės (loginės) smegenų dalies išstumiamas į taip vadinamas išgyvenimo, reptilines smegenis. Ir tai tikrai nėra geriausia vieta, kai reikia priimti svarbius gyvenimo sprendimus. 

Kai tik suvokiame grėsmę – automatiškai ir momentaliai esame katapultuojami į “kovok-arba-bėk” organizmo atsaką – bėgame arba kovojame dėl savo gyvybės. Per šį procesą specialiai šiam įvykiui į organizmą paleisti chemikalai yra sudeginami ir tada, jau būdami saugūs, galime grįžti į homeistazės būseną. Idealus hormonų balansas atstato įprastas organizmo funkcijas, pradeda optimaliai veikti imunitetas, širdies ritmas tampa tvarkingas, raumenys atsipalaiduoja, kvėpavimas tampa ramus, todėl pasisaviname optimalų deguonies kiekį. Pradeda puikiai veikti virškinimo ir šalinimo sistemos, o protas tampa aiškus ir aštrus.

Taigi, emocinių, nuotaikos, depresijos ir nerimo sutrikimų priežastis yra Ilgalaikis, arba dažnas stresas. Nors yra daugybė puikių, natūralių terapijų, bei įprastų medicininių procedūrų, padedančių susitvarkyti su šiomis problemomis, tačiau bėda yra ta, kad kai “kovok-arba-bėk” reakcija išlieka įjungta, tos priemonės yra netvarios, nes jos bando gydyti ląsteles, kurios yra toksiškoje aplinkoje ir ta aplinka veikia prieš natūralias organizmo funkcijas. 

Deja, daugumas žmonių net nesuvokia, kad jie didžiąją gyvenimo dalį (o kai kurie ir visą) praleidžia “kovok-arba-bėk” reakcijoje. Ilgoje perspektyvoje tai yra didžioji prastos sveikatos ir ligų priežastis – pradedant prastu regėjimu ir baigiant virškinimo problemomis, bei vėžiais.

Kai išmokstame išjungti “kovok-arba-bėk” organizmo atsaką ir kūną sugrąžinti į atsipalaidavimo būseną, mūsų nuostabūs kūnai pradeda galingą regeneracijos ir savigydos procesą. Meditacija yra būdas palaikyti atsiplaidavimo reakciją organizme ir proto ramybę. Be to, reguliari meditavimo praktika padeda ne tik išjungti streso reakciją, bet tai pat padeda pakeisti ribojančius pasąmonės įsitikinimus, kurie ir verčia mus suvokti grėsmę, net tada, kai realiai tos grėsmės nėra iš viso. Tokiu būdu mes patiriame mažiau streso reakcijų, kai nėra jokios grėsmės gyvybei ar sveikatai.

Meditacija gali būti praktikuojama nesuskaičiuojama daugybe būdų ir stilių. Tai yra savikontrolės praktika, kurią galime kultivuoti kiekvienas ir visada. Tokiu būdu galime padėti savo organizmui gydyti negalavimus, ligas ir bendrąja prasme pataisyti savo sveikatą ir gerovę.

Meditacijos terapija

Medicina vėžio ląstelių išnykimą vadina remisija. Vienok, niekas nesako “sveikiname, esi sveikas” – sakoma, kad tai remisija (ligos atoslūgis). Ir taip yra todėl, kad vėžys labai dažnai grįžta atgal. Todėl periodiškai vykdomi patikrinimai – kas pusantro, tris, ar šešis mėnesius, kasmet ir kas penki metai. Vėžys sugįžta beveik visada, jei nepašalinama tikroji ligos priežastis.

„Pastangos pasveikti, į šį procesą neįtraukiant meditacijos terapijos – tai bandymas pasigaminti kavą be vandens.“

Taigi, kokios tos giluminės ligų priežastys? Ar tai būtų vėžys, ar depresija, ar priklausomybė, ar skydliaukės problemos, ar bet kas kita? Dažnai, tai ydingos pasąmonės įsitikinimų sistemos ir mąstymo šablonai, kurie pasireiškia neapykanta sau, gėda, pykčiu, apmaudu, baime, nesaugumo jausmu, nusivylimu ir daugybe kitų panašių ilgalaikių emocijų. 

Tai ne paviršinės emocijos – kai aš kalbu apie gėdą, tai yra gili, tamsi, pūliuojanti emocija. Pavyzdžiui, seksualinis išnaudojimas vaikystėje. Neapykanta sau gimsta požeminėse sąmonės pelkėse dar prieš tai, kai tampame pakankamai suaugę. Pakankamai išmintingi suvokti kad didžioji dalis to, ką vieni, ar kiti mūsų gyvenimo „vadovai“ sako, nėra net arti tiesos. Taip pat, tai karštas, verdantis pyktis, kuris užvaldo kaip įkaitusi geležis depresijos metu. Gili nesaugumo jausmo bedugnė yra tokia gili ir tokia tamsi, kad net nesimato dugno ir grasina bet kuriuo momentu mus praryti. Taip pat tai bevardis, tolimas balsas, šnibždantis kurtinančiu triukšmu, kurį mes atpažįstame, kaip save, bandantį atrasti ryšį su savimi ir bandantį gelbėti mus…

Meditacijos terapeutas
Meditacijos terapeutas Arūnas

Mediatcijos terapija suteikia erdvės ir padeda sustabdyti grįžimą į praeities traumas ir ateities baimes, išmoko mėgautis dabarties momentu ir išlaisvina iš intelektą ribojančios, bei kūną užpildačios žalingais cheminiais kokteiliais “kovok-arba-bėk” reakcijos.

Mediatcijos terapija suderina meditacijos praktiką su kitomis terapijoimis ir sistemomis, leidžiančiomis perprogramuoti ribojančius ir žalingus pasąmonės įsitikinimus ir sukurti tvarų pagrindą gijimui, bei puikiai sveikatai.

Meditacijos terapijoje naudojama didelė meditacijos stilių įvairovė, nes kievienas stilius turi savo specifines naudas. Visa tai taikoma pagal individualius poreikius, identifikuojami ir pakeičiami ribojantys ir žalingi pasąmonės įsitikinimai. Prie to prisideda ir holistiniai, į žmogų centruoti, metodai kai nenaudojamas kritinis vertinimas.

Pastangos pasveikti, į šį procesą neįtraukiant meditacijos terapijos – tas pats, kas bandyti pasigaminti kavą be vandens.